Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за защита на личните данни
12.08.2022
„Не искам никога да бъда завършен. Не искам никога да бъда доволен. Не искам никога да бъда перфектен.“
Чарлз Майкъл „Чък“ Паланюк е роден на 21 февруари, 1962 г. в Паско, щат Вашингтон. Израснал е в каравана в Бърбанк. Родителите му Карол и Фред се развеждат, когато той е на 14, и често оставят децата си в ранчото на баба им и дядо им.
Името Паланюк е украинско по произход и идва от баба му Паула и дядо му Ник по бащина линия, но Чък никога не ги е виждал. Дядо му е прострелял и убил жена си при спор за цената на шевна машина, а после се е самоубил, докато бащата на Чък, тригодишен по това време, се е криел под леглото. Предполага се, че характерът на Ник се е изменил след удар в главата от стрела на кран преди време.
Не се знае много за ранните години на Чък Паланюк. В гимназията е отличен като „Най-духовит“, а още в пети клас учителката му го подтиква да не спира да пише, защото „се справя много добре, а и писането е за предпочитане пред паленето на пожари“.
Паланюк завършва журналистика в Орегонския университет и започва работа за местен вестник в Портланд, но скоро се отегчава. Става дизелов механик, поправя камиони и съставя технически ръководства. По това време Чък преживява голяма част от онова, което ще се превърне в основа на ранните му творби, включително доброволческата му дейност като придружител на неизлечимо болни пациенти в хоспис. Тази дейност обаче прекъсва, след като един от пациентите, към когото Чък се привързва прекалено много, почива.
Чък Паланюк започва да пише в средата на 30-те си години, след като посещава семинарите на Том Спанбауер. В началото не успява да пробие, но с написването на „Боен клуб“, Паланюк бързо става известен и успешен автор.
Творбите му винаги са повлияни от личните му преживявания. Авторът споделя, че писането на романа „Приспивна песен“ му помага да преодолее смъртта на баща си, който е убит от ревнивия бивш на жената, с която се е срещнал чрез обява.
Любопитен факт за краткия шокиращ разказ “Guts” на Паланюк е, че по време на публични четения, мнозина от публиката са припаднали, а един мъж дори е дошъл в съзнание, крещейки.
Освен със скандалните си и разтърсващи творби, Паланюк се отличава с минималистичния си стил и внимателното проучване, което прави за всяка книга и което е любимата му част от писателския процес.